Kategoriler
Arşiv

Sıcak Günlerde İçilecek Besleyici ve Sağlıklı Bir İçecek: Ayran

Yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinin başında gelen ayran,  yoğurt bakterileri, su ve tuzdan oluşan geleneksel, fermente bir Türk içeceğidir. Ayran yapımında oluşan aroma bileşikleri, bakteri sayısı, viskozitesi ve bakteri içeriğini etkileyen en önemli etken kullanılan çiğ sütün kalitesi ve kuru madde içeriğidir. Ayranın kendine özgü karakteristik yapısının ve kıvamının elde edilmesinde yine çiğ sütün protein değeri çok önemli olmaktadır. Ayrıca ayran üretiminde kullanılan su da en az içme suyu kalitesinde olmalı, mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel herhangi bir yabancı madde içermemelidir. Aynı zamanda tuz da gıda kodeksine uygun niteliklerde olmalıdır.

Ayran, yoğurdun tüm besleyici özelliklerini içermektedir. Dolayısıyla yoğurt gibi fermente bir süt ürünü olan ayran protein, kalsiyum, fosfor, vitamin A, vitamin D, vitamin B2 (riboflavin) , vitamin B1 (tiamin) ve vitamin B12 içeriği bakımından oldukça zengin bir besin değerine sahiptir.  Buna ilave olarak tuz ve su içermesinden dolayı vücutta oluşan su ve mineral kaybının dengelenmesi açısından da önemli bir gıda maddesidir.

Sağlık açısından oldukça yararlı bir içecek olan ayran özellikle içeriğinde bulunan yoğurt bakterileri sayesinde sindirim sisteminde etkili olan çok önemli bir içecektir. Bağırsak florasının stabilitesini artırır ve düzenler. Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olur. Ayran ayrıca vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve mineralin yerine konması açısından da büyük önem taşımaktadır. Kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etkisi vardır.

Yaz aylarında sıcakların etkisiyle artan nefes sıkışması, baş ağrısı, tansiyon düşmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan termal stres’in azaltılmasının da en etkili çözümünün ayran içmek olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Yaz aylarında, özellikle sıcaklarla yaşanan su kaybının, vücudumuza olan negatif etkisini bertaraf etmek için her gün bir bardak ayran içmeliyiz.

Son yıllarda özellikle ülkemizde, ayrana yeni lezzetler ve farklı bir aroma vermek, içimini ferahlatmak amacıyla nane, fesleğen gibi bitkiler konulmaktadır. Bu farklı lezzetler sıcak yaz günlerinde ferahlamanın en sağlıklı yollarından biri olarak daha çok talep görmeye başlamış, bir çok restoranın menüsünde yerini alırken, marketlerin raflarını da doldurmaya başlamıştır.

Yeni ve farklı aromaları, kendine has lezzetiyle ayran, daha çok Türk halkına özgü bir içecek olarak bilinmektedir ve maalesef Türkiye’de çok tüketilmesine rağmen yurt dışında çok tanınmamaktadır. Oysaki bu içeceğin lezzetiyle beraber yanında getirdiği yararları diğer ülkelere tanıtılmalı ve ayran tüketiminin artırılması tüm dünyada hedeflenmelidir.