Kategoriler
Arşiv

Yoğurt Faydaları ve Besin İçeriği

Süt yapısındaki besin maddeleri açısından ideal bir gıda maddesidir. Kendine özgü bileşimiyle beslenmenin bütün faktörlerini dengeli ve yeterli bir biçimde karşılayabilen tek gıda maddesi olan süt , insanın büyümesi ve gelişmesi için en önemli besinlerden biridir.

Yoğurt çocukların büyüyüp gelişmesinde süt gibi etkilidir. Süt içmeyen kişiler bunun yerine yoğurt yiyebilir. Yoğurt standardize edilmiş süte starter kültür karıştırılmasıyla elde edilen fermente bir süt ürünüdür. Yoğurt yapımında kullanılacak sütün kalitesi proses aşamalarında değiştirilemeyeceği için işletmeye alınan sütün yüksek kalitede olması gerekir . İçerdiği besin maddeleri açısından ideal bir gıda maddesi olan yoğurdun biyolojik değeri yüksek ve hazmı kolaydır.

Yoğurt yapımında sütün yağ standardizasyonu ve pastörizasyonu işlemlerinden sonra ürünün kıvamı açısından süt kuru maddesinin arttırılması önemlidir. Sütün kuru maddesinin arttırılması genel olarak evaporasyon (buharlaştırma) işlemi ile yapılır. Evaporasyonda suyun sütten ayrılarak süt kuru maddesinin arttırılması sağlanır. Yoğurt prosesinde koyulaştırılmış süte %3 civarında starter kültür ilavesiyle mayalama işlemi gerçekleşir. Bu işlem sonrası yaklaşık 3 saat 40-45 C de inkübe edilen süt yoğurt haline gelir ve soğutma işlemi sonrası tüketilmeye hazırdır.   

Beslenme profili açısından yoğurt mükemmel bir protein , kalsiyum ve vitamin kaynağıdır. Yoğurtta bulunan protein yüksek biyolojik değeri ve vitamin ile mineral maddelerde yüksek biyoyararlılığı (vücutta absorbsiyon ve kullanımı) nedeniyle vazgeçilmez besin öğeleri arasındadır.

Yoğurdun kalsiyum açısından zengin bir kaynak olduğu bilinmektedir. Özellikle laktoz fermantasyonuna bağlı olarak vücut tarafından kalsiyum emiliminin hızı artış göstermektedir. Bu durum çocuklarda kemik gelişiminde ve yetişkinlerde kemik erimesinin engellenmesinde yoğurdu değerli kılmaktadır. Yoğurdun beslenmenin ötesinde insan sağlığı üzerinde birçok yararları bulunmaktadır.

Yoğurt belirtilen faydalarını sağlayabilmesi için, Gıda Kodeksine uygun olarak ve hiç bir katkı maddesi kullanılmadan üretilmelidir. Bu nedenle güvenilir firmaların ürünlerini tüketmek insan sağlığı ve beslenmesi açısından önemli olmaktadır.