Kategoriler
Arşiv

Sütlü Tatlıların Beslenmemizdeki Yeri ve Önemi

Sütlü tatlılar genel olarak sütün şeker ve koyulaştırıcı malzemelerle kaynatılmasıyla hazırlanan tatlılardır. Geleneksel olarak sütlü tatlı denilince akla ilk olarak muhallebi ve sütlaç gelmektedir. Günümüzde değişik meyve ve tatlandırıcılar ilave edilerek pek çok sütlü tatlı çeşidi geliştirilmiştir.

Sütlü tatlıların ana malzemesi olan sütün kalitesi sütlü tatlı üretiminde son derece önemlidir. Sütlü tatlıları hazırlamada kullanılan yardımcı maddelerin taze ve kaliteli olması da ürünün kalitesini olumlu yönde etkiler. Sütlü tatlıların özelliğine göre kullanılan malzemeler de değişmektedir. Sütün ana malzeme olarak kullanıldığı tatlılarda vanilya, limon, damla sakızı, tarçın vb. ürünler sıkça kullanılmaktadır. Sütlü tatlılarda kullanılan kıvam verici un, nişasta, pirinç vb. malzemelerle yumurtanın da taze olmasına özen gösterilmelidir.

Türk mutfağında tatlılar her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Ancak sütlü tatlı çeşitleri günlük beslenmemizde daha çok yer almaktadır. Tatlılar içeriklerine göre değişik besin değerlerine sahiptir ve en önemli özelliği, enerji veren gıdalar olmalarıdır.

Sütlü tatlıları, pişirirken süt kullanılması nedeniyle oldukça besleyicidir ve hamurlu-şuruplu tatlılara göre kalori değerleri daha düşüktür. Bu yönleriyle, özellikle çocukların günlük beslenmesinde yer almaları diğer tatlılara göre daha fazla önerilmektedir.
Sütlü tatlılar iyi birer kalsiyum kaynağıdır. Süt içmeyi sevmiyorsanız süt yerine yoğurt, peynir veya sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.  Özellikle çocuklar, süt ve süt ürünlerini tüketmiyor ise sütlaç, supangle gibi sütlü tatlıları daha sık tüketmelidir.

Tatlı insan damağının en çabuk ve en kolay alıştığı ve vazgeçemediği bir lezzettir. Bunun yanında tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de obezite hastalığının çoğaldığı gerçeği mevcuttur. Bu hastalığın sorumlusu olarak ta tatlılar gösterilmektedir. Fakat sağlıklı yaşamı sürdürürken beslenme düzenimiz içinde tatlılara yer verebiliriz. Bunu yaparken ne tür ve ne miktarda tatlı tüketeceğimizi bilmemiz gerekmektedir. Sütlü tatlılar bu açıdan rahatlıkla tüketebileceğimiz tatlılar arasındadır.

Sütlü tatlılar hangi tür tatlı olursa olsun diğer tatlı gruplarına göre daha düşük enerjilidirler. Çünkü sütlü tatlılar diğerlerine oranla daha az şeker ve daha az yağ içerir. İçerisinde yer alan yağ oranı ise sadece sütten gelen süt yağından kaynaklanır.

Sütlü tatlıların protein değeri yüksektir. Hayvansal protein açısından en önemli besin kaynağı durumundadır. Günlük protein ihtiyacının da büyük çoğunluğunu karşılayabilecek özelliktedir.          

Kalsiyum açısından da çok zengindirler. Bebeklik ve çocukluk çağından itibaren kemik gelişiminde büyük etkiye sahiptir. Yetişkinlik döneminde ise kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunun devamını sağlaması açısından önem taşır. Sütlü tatlılar ayrıca A,D,E,K ve B vitaminleri açısından zengindir.

Sütlü tatlılar yanmış yağ içermezler. Dolayısıyla kişi sağlığını tehdit eden kalp ve damar rahatsızlıklarının oluşmasına neden olmazlar.

Sonuçta bir süt ürünü olarak değerlendirilebilecek sütlü tatlılar, birçok özelliği ile diğer tatlı çeşitlerine göre sağlıklı ve besleyicidir. Sütlü tatlılar, içerdikleri besin öğeleri ile yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme tarzının içerisinde rahatlıkla yer alabilirler. Pastörize sütten hazırlanmış, hiç bir katkı maddesi içermeyen sütlü tatlılar özellikle tüm yaş grubu insanlar tarafından güvenle tüketilebilirler. Özellikle hiç bir katkı maddesi içermeyen tamamen doğal ürünlerle hazırladığımız Sakıpağa sütlü tatlılar tüm tüketiciler tarafından güvenle tüketilebilirler. Kazandibi, fırın sütlaç, sakızlı muhallebi, supangle, keşkül hepsi özenle ve doğal ürünler kullanılarak hazırlanmış hafif ve sağlıklı ürünlerdir.